1839 Views

6 kg of sugar costing rs.10 per kg is added to 9 kg of sugar costing rs.15 per kg. At what price (in rs) should this mixture be sold so that there is no loss or gain?


Simran Sharma 16th Dec, 2019
Answer (1)
Avishek Dutta 16th Dec, 2019
We have 6 kg of sugar costing 10rs/kg.
Hence we have 6kg of sugar whose price is 6*10=60rs
Also we have 9 kg of sugar costing 15 rs/kg.
Hence we have 9 kg of sugar whose price is 9*15=135rs
Hence the total sugar is 6+9=15 kg
And the total cost of sugar is 60+135=195rs
Hence the price would be 195/15=19 rs /kg.

Related Questions

MAHE Manipal M.Tech 2025
Apply
NAAC A++ Accredited | Accorded institution of Eminence by Govt. of India | NIRF Rank #4
Graphic Era (Deemed to be Uni...
Apply
NAAC A+ Grade | Among top 100 universities of India (NIRF 2024) | 40 crore+ scholarships distributed
Amity University Noida B.Tech...
Apply
Among Top 30 National Universities for Engineering (NIRF 2024) | 30+ Specializations | AI Powered Learning & State-of-the-Art Facilities
JSS University Mysore BBA Adm...
Apply
NAAC A++ Accredited| Ranked #24 in University Category by NIRF
JSS University Noida MBA 2025
Apply
170+ Recruiters Including Samsung, Zomato, LG, Adobe and many more | Highest CTC 47 LPA
UPES B.Tech Admissions 2025
Apply
Ranked #42 among Engineering colleges in India by NIRF | Highest Package 1.3 CR , 100% Placements | Last Date to Apply: 29th May
View All Application Forms

Download the Careers360 App on your Android phone

Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile

150M+ Students
30,000+ Colleges
500+ Exams
1500+ E-books