Question : Directions: The table given below shows information about bats manufactured by six different companies. Each company manufactures only plastic and wooden bats. Each company labels these bats as Brand A or Brand B. The table shows the number of plastic bats as a percentage of the total bats manufactured by each company. It also shows the ratio of wooden bats labelled A and B. Each company manufactured a total of 550000 bats.
Taking all 6 companies together, how many wooden bats of Brand A have been produced?
Option 1: 691000
Option 2: 724000
Option 3: 683000
Option 4: 716000
Latest: SSC CGL 2024 final Result Out | SSC CGL preparation tips to crack the exam
Don't Miss: SSC CGL Tier 1 Scorecard 2024 Released | SSC CGL complete guide
Suggested: Month-wise Current Affairs | Upcoming Government Exams
Correct Answer: 691000
Solution : For R, The percentage of wooden bats = 45% $\therefore$ The number of wooden bats = 0.45 × 550000 = 247500 The ratio of Brand A to Brand B for wooden bats = 21 : 4 $\therefore$ The number of Brand A wooden bats = $\frac{21}{25}$ × 247500 = 207900 For S, The percentage of wooden bats = 30% $\therefore$ The number of wooden bats = 0.30 × 550000 = 165000 The ratio of Brand A to Brand B for wooden bats = 8 : 7 $\therefore$ The number of Brand A wooden bats = $\frac{8}{15}$ × 165000 = 88000 For T, The percentage of wooden bats = 55% $\therefore$ The number of wooden bats = 0.55 × 550000 = 302500 The ratio of Brand A to Brand B for wooden bats = 6 : 19 $\therefore$ The number of Brand A wooden bats = $\frac{6}{25}$ × 302500 = 72600 For U, The percentage of wooden bats = 25% $\therefore$ The number of wooden bats = 0.25×550000 = 137500 The ratio of Brand A to Brand B for wooden bats = 41 : 14 $\therefore$ The number of Brand A wooden bats = $\frac{41}{55}$ × 137500 = 102500 For V, The percentage of wooden bats = 40% $\therefore$ The number of wooden bats = 0.40 × 550000 = 220000 The ratio of Brand A to Brand B for wooden bats = 7: 15 $\therefore$ The number of Brand A wooden bats = $\frac{7}{22}$ × 220000 = 70000 For W, The percentage of wooden bats = 60% $\therefore$ The number of wooden bats = 0.60 × 550000 = 330000 The ratio of Brand A to Brand B for wooden bats = 5 : 6 $\therefore$ The number of Brand A wooden bats = $\frac{5}{11}$ × 330000 = 150000 $\therefore$ The total number of wooden bats of Brand A produced by all six companies = 207900 + 88000 + 72600 + 102500 + 70000 + 150000 = 691000 Hence, the correct answer is 691000.
Candidates can download this ebook to know all about SSC CGL.
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
P = The sum of wooden bats of Brand B manufactured by S and wooden bats of Brand A manufactured by W. Q = The difference between Brand B wooden bats and Brand A wooden bats manufactured by U. What is the value of (P – Q)?
Option 1: 67500
Option 2: 177700
Option 3: 159500
Option 4: 123500
$N$ = Wooden bats of Brand B manufactured by U $M$ = Total wooden bats manufactured by R and W together. What is the value of $\frac{N}{M}$?
Option 1: 0.043
Option 2: 0.061
Option 3: 0.125
Option 4: 0.087
X = Average of plastic bats manufactured by V, U, and T. Y = Wooden bats of Brand A manufactured by V. What is the value (X – Y)?
Option 1: 197600
Option 2: 432890
Option 3: 260000
Option 4: 293300
What is the total number of wooden bats of brand A manufactured by company T?
Option 1: 23420
Option 2: 22990
Option 3: 68920
Option 4: 72600
Question : The table given below shows the sales turnover of 5 different companies.
The sales turnover of company A is what percentage of the sales turnover of company C?
Option 1: 60%
Option 2: 50%
Option 3: 40%
Option 4: 75%
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile