Question : If coffee powder costing Rs. 2500 per kg is mixed with coffee powder costing Rs. 1500 per kg, what ratio should be used so that the resulting mixture costs Rs. 2250 per kg?
Option 1: 1 : 4
Option 2: 4 : 1
Option 3: 3 : 1
Option 4: 1 : 3
Latest: SSC CGL 2024 final Result Out | SSC CGL preparation tips to crack the exam
Don't Miss: SSC CGL Tier 1 Scorecard 2024 Released | SSC CGL complete guide
Suggested: Month-wise Current Affairs | Upcoming Government Exams
Correct Answer: 3 : 1
Solution : Given: Type 1 coffee powder costs = Rs. 2500 per kg Type 2 coffee powder costs = Rs. 1500 per kg The cost of the mixture = Rs. 2250 per kg Using the rule of alligation, we get, Required ratio = (Higher value – Mean value) : (Mean value – Lower value) So, the required ratio = 750 : 250 = 3 : 1 Hence, the correct answer is 3 : 1.
Candidates can download this ebook to know all about SSC CGL.
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
Question : In what ratio should sugar costing Rs. 40 per kg be mixed with sugar costing Rs. 48 per kg to earn a profit of 20% by selling the mixture at Rs. 54 per kg?
Option 1: 3 : 5
Option 2: 4 : 7
Option 3: 5 : 8
Option 4: 2 : 3
Question : Two types of tea, costing Rs.180 per kg and Rs. 280 per kg, should be mixed in a ratio so that the mixture obtained, sold at Rs. 320 per kg to earn a profit of 20%, is:
Option 1: 3 : 13
Option 2: 1 : 13
Option 3: 4 : 13
Option 4: 2 : 13
Question : In what ratio should tea at Rs. 240 per kg be mixed with tea at Rs. 280 per kg so that, on selling the mixture at Rs. 324 per kg, there is a profit of 20%?
Option 1: 1 : 1
Option 2: 1 : 2
Option 3: 1 : 3
Option 4: 1 : 4
Question : In what ratio should sugar at Rs. 30 per kg be mixed with sugar at Rs. 45 per kg so that, on selling the mixture at Rs. 42 per kg, there is a profit of 20%?
Option 1: 2 : 1
Option 2: 2 : 3
Option 3: 5 : 2
Option 4: 3 : 7
Question : Wheat worth Rs. 80 per kg and Rs. 50 per kg is mixed with a third variety in the ratio $1:2:3$. If the mixture is worth Rs.75 per kg, then the price of the third variety per kg will be equal to:
Option 1: Rs. 95
Option 2: Rs. 85
Option 3: Rs. 80
Option 4: Rs. 90
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile