Question : Select the most appropriate word to fill in the blank.
These apples ______ Rs.100 per kg. Do you think they are expensive?
Option 1: costs
Option 2: has cost
Option 3: is costing
Option 4: cost
Correct Answer: cost
Solution : The correct choice is the fourth option.
The word cost is the most appropriate choice to fill in the blank because it correctly agrees with the plural subject apples. The other options introduce errors in the subject-verb agreement or are not suitable for the context.
Therefore, the complete sentence is: "These apples cost Rs.100 per kg. Do you think they are expensive?"
Application | Eligibility | Selection Process | Result | Cutoff | Admit Card | Preparation Tips
Question : If the price of apples increases from Rs. 80 per kg to Rs. 100 per kg, by what percentage should the consumption of apples decrease so that the expenditure remains the same?
Option 1: 25%
Option 2: 22%
Option 3: 20%
Option 4: 18%
Question : Select the most appropriate option to fill in the blank. Being courteous _______ costs you nothing.
Option 1: No article required
Option 2: an
Option 3: a
Option 4: the
Let us know ____ you change your mind.
Option 1: however
Option 2: although
Option 3: suppose
Option 4: in case
Question : Select the most appropriate word to fill in the blank. We respect you but we don’t agree ______ your ideas.
Option 1: for
Option 2: to
Option 3: by
Option 4: with
Question : Select the most appropriate word to fill in the blank. Milk is ______ than any other food.
Option 1: more nourishing
Option 2: nourishing
Option 3: most nourishing
Option 4: as nourishing
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile