1459 Views

a solution of glucose in water is labelled as 10% w/w.what would be the molarity of the solution


veeresh 11th Feb, 2021
Answer (1)
ARYAN SAGAR 11th Feb, 2021

Dear student,

Your question is actually incomplete. Because you have not mentioned the density of solution. Without density of solution the molarity cannot be founded. So I am assuming the density of solution as 1.2gm/ml

10% w/w of glucose means 10 gm of solute ( glucose ) present in 100 gm of solution ( glucose + water ).

Glucose = C6H12O6 ( MM = 180 ).

So, volume of solution = 100/1.2 = 83.33 ml

Now, molarity is number of moles of solute present in 1000 ml of solution.

So, moles of solute ( Glucose ) = 10/180 = 1/18mol.

So, 1/18 mol of glucose is present in 83.33 ml of solution.

So, for 1000 ml of solution the miles of solute will be = 1×1000/18×83.33 {via unitary method }

So, the molarity will be = 0.667 M

Related Questions

Amity University-Noida B.Sc A...
Apply
Among top 100 Universities Globally in the Times Higher Education (THE) Interdisciplinary Science Rankings 2026
RV University, Bangalore | B....
Apply
Highly qualified faculty from diverse academic backgrounds. Global exposure via partnerships with top international universities
Apollo Healthcare Academy
Apply
Get Job-Ready with New-Age Allied Health Programmes
VIT Chennai B.Sc. Admissions ...
Apply
#14 in India by NIRF Ranking | Institution of Eminence by Govt. of India | Scholarships Available
Emversity Allied Health Programs
Apply
Get Job Ready in Healthcare | Employability-Focused Programs
Navrachana University B.sc Ad...
Apply
Ranked as the 3rd Best Private University in Gujarat by Education World
View All Application Forms

Download the Careers360 App on your Android phone

Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile

150M+ Students
30,000+ Colleges
500+ Exams
1500+ E-books