92 Views

An object start from rest and taken time 15 sec. its gets the velocity of 75 m/sec. calculate produced acceleration in it.


Siddhant Gour 26th Feb, 2021
Answer (1)
aditya 7th Apr, 2021

Hello goursiddhant

I hope you are doing good. I would like to know you that

accelaration is actually changing of velocity per sec

intitalc velocity =0 m/s (as start from rest)

final velocity=75m/s

change in velocity=75-0=75m/s

hence required acceleration will be

=75/15=5 m/(s^2)

If you have any other doubt then you can always reach us to clear them :)


Know More About

Related Questions

Amity University-Noida B.Tech...
Apply
Among top 100 Universities Globally in the Times Higher Education (THE) Interdisciplinary Science Rankings 2026
BML Munjal University | B.Tec...
Apply
A Hero Group Initiative | Up to 100% Scholarships | Highest CTC 32.99 LPA | Average CTC 8.45 LPA | Accepts JEE Score | Applications Closing Soon!
SRM University A.P UG Admissi...
Apply
UG Admissions Open 2026 | Highest CTC 52 LPA | Average CTC 9.09 LPA | 60+ Collaborations with the world's best Universities
Amity University-Noida MBA Ad...
Apply
Ranked among top 10 B-Schools in India by multiple publications | Top Recruiters-Google, MicKinsey, Amazon, BCG & many more.
Amity University-Noida BBA Ad...
Apply
Among top 100 Universities Globally in the Times Higher Education (THE) Interdisciplinary Science Rankings 2026
Poddar Business School PGDM A...
Apply
Highest CTC 24 LPA | Average CTC 8.5 LPA | 1600+ Recruiters | 165+ Corporates Linkages
View All Application Forms

Download the Careers360 App on your Android phone

Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile

150M+ Students
30,000+ Colleges
500+ Exams
1500+ E-books