Question : The cost of 12 apples and 15 oranges is INR 660. The cost of 15 apples and 21 oranges is INR 870. Find the cost of one apple.
Option 1: INR 25
Option 2: INR 15
Option 3: INR 30
Option 4: INR 20
Recommended: How to crack SSC CHSL | SSC CHSL exam guide
Don't Miss: Month-wise Current Affairs | Upcoming government exams
New: Unlock 10% OFF on PTE Academic. Use Code: 'C360SPL10'
Correct Answer: INR 30
Solution : Let the cost of one apple be $x$ and one orange be $y$. According to the question, $12x+15y=660$ .......(1) And, $15x+21y=870$ ........(2) Multiplying equation (1) by 5 and equation (2) by 4, we get, $60x+75y = 3300$ and $60x+84y=3480$ Subtracting these equations, we get, $75y-84y=3300-3480$ ⇒ $9y=180$ ⇒ $y=20$ Putting this value in (1), we get, $12x+15(20)=660$ ⇒ $12x+300=660$ ⇒ $12x = 360$ ⇒ $x=30$ ⇒ The cost of one apple is INR 30 Hence, the correct answer is INR 30.
Candidates can download this e-book to give a boost to thier preparation.
Answer Key | Eligibility | Application | Admit Card | Preparation Tips | Result | Cutoff
Question : The cost of 3 cups and 5 plates is INR 1,080 and the cost of 2 cups and 4 plates is INR 840. Find the ratio of the cost of a cup to the cost of a plate.
Option 1: 1 : 3
Option 2: 2 : 3
Option 3: 1 : 1
Option 4: 1 : 2
Question : If the price of an apple is reduced by 30 percent, it enables the customer to buy 5 more apples for Rs. 140. Find the reduced rate of apple.
Option 1: Rs. 14
Option 2: Rs. 7
Option 3: Rs. 8.4
Option 4: Rs. 12
Question : One litre of milk costs INR 40. Water is mixed with milk and the mixture cost becomes INR 30 per litre. Find the ratio of water and milk in the mixture.
Option 1: 2 : 5
Option 2: 1 : 3
Option 3: 1 : 2
Option 4: 2 : 3
Question : A person bought two goods for INR 19,500. He sold one at a loss of 20% and the other at a profit of 15%. If the selling price of each good is the same, find the cost price of goods sold at profit.
Option 1: INR 11,475
Option 2: INR 9,750
Option 3: INR 11,500
Option 4: INR 8,000
Question : If two qualities of a fruit costing INR 20 per kg and INR 38 per kg are mixed in the ratio of 5 : 4, then find the cost of the mixture per kg (in INR).
Option 1: 30
Option 2: 31
Option 3: 29
Option 4: 28
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile