Question : The cost of 3 kg of rice is INR 180. The cost of 8 kg of rice is equal to that of 5 kg of pulse. The cost of 15 kg of pulses is equal to that of 2 kg of tea. The cost of 3 kg of tea is equal to that of 6 kg of walnuts. What is the cost (in INR) of 10 kg of walnuts?
Option 1: 2400
Option 2: 3200
Option 3: 2800
Option 4: 3600
Latest: SSC CGL 2024 final Result Out | SSC CGL preparation tips to crack the exam
Don't Miss: SSC CGL Tier 1 Scorecard 2024 Released | SSC CGL complete guide
Suggested: Month-wise Current Affairs | Upcoming Government Exams
Correct Answer: 3600
Solution : Given that the cost of 3 kg of rice is INR 180. The cost of 8 kg of rice is equal to that of 5 kg of pulse. The cost of 15 kg of pulses is equal to that of 2 kg of tea. The cost of 3 kg of tea is equal to that of 6 kg of walnuts. The cost of 1 kg rice = $\frac{180}{3}=60$ The cost of 5 kg pulse = cost of 8 kg of rice = 480 The cost of 2 kg tea = The cost of 15 kg pulse = 480 × 3 = 1440 The cost of 6 kg walnuts = The cost of 3 kg tea = $\frac{1440\times3}{2}=2160$ The cost of 10 kg walnuts = $\frac{2160\times 10}{6}=3600$ Hence, the correct answer is 3600.
Candidates can download this ebook to know all about SSC CGL.
Admit Card | Eligibility | Application | Selection Process | Preparation Tips | Result | Answer Key
Question : The price of rice is decreased by 25% and therefore a person can purchase 30 kg more rice in the same expenditure. If the expenditure is INR 5,400, then what was the original price of rice per kg?
Question : One quality of rice at INR 45 per kg is mixed with another quality at a certain rate in the ratio of 3 : 2. If the mixture so formed is worth INR 50 per kg, what is the rate per kg of the second quality of rice?
Question : On selling 38 balls at INR 2,240, there is a loss equal to the cost price of 6 balls. The cost price of a ball is equal to:
Question : 49 kg of blended tea contains Assam and Darjeeling teas in the ratio 5 : 2. The quantity of Darjeeling tea to be added to the mixture to make the ratio of Assam to Darjeeling tea 2 : 1 is:
Question : The price of a variety of a commodity is INR 7 per kg and that of another is INR 12 per kg. Find the ratio in which two varieties should be mixed so that the price of the mixture is INR 10 per kg.
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile