Question : The cost of 4 rings and 2 bangles of gold is INR 40,000. What is the cost of 10 rings and 5 bangles?
Option 1: INR 1,00,000
Option 2: INR 80,000
Option 3: INR 1,20,000
Option 4: INR 90,000
Recommended: How to crack SSC CHSL | SSC CHSL exam guide
Don't Miss: Month-wise Current Affairs | Upcoming government exams
New: Unlock 10% OFF on PTE Academic. Use Code: 'C360SPL10'
Correct Answer: INR 1,00,000
Solution : Let the cost price of 1 ring and 1 bangle be Rs.$x$ and Rs.$y$, respectively. According to the question, $4x + 2y = 40000$ $⇒2.5 (4x + 2y) = 2.5 \times 40000$ $\therefore5x + 10y =100000$ Hence, the correct answer is INR 1,00,000.
Candidates can download this e-book to give a boost to thier preparation.
Application | Eligibility | Admit Card | Answer Key | Preparation Tips | Result | Cutoff
Question : The cost of 3 cups and 5 plates is INR 1,080 and the cost of 2 cups and 4 plates is INR 840. Find the ratio of the cost of a cup to the cost of a plate.
Option 1: 1 : 3
Option 2: 2 : 3
Option 3: 1 : 1
Option 4: 1 : 2
Question : A shopkeeper marked a product 5% above the cost price and sold the product for INR 1890 by giving a discount of 10%. The cost price of the product is:
Option 1: INR 1,701
Option 2: INR 2,100
Option 3: INR 2,000
Option 4: INR 2,205
Question : The cost of 12 apples and 15 oranges is INR 660. The cost of 15 apples and 21 oranges is INR 870. Find the cost of one apple.
Option 1: INR 25
Option 2: INR 15
Option 3: INR 30
Option 4: INR 20
Question : Shobha purchased a saree for INR 5,130 after availing of two successive discounts of 10% and 5%. What is the marked price of the saree?
Option 1: INR 6,000
Option 2: INR 5,400
Option 3: INR 5,000
Option 4: INR 5,200
Question : One litre of milk costs INR 40. Water is mixed with milk and the mixture cost becomes INR 30 per litre. Find the ratio of water and milk in the mixture.
Option 1: 2 : 5
Option 2: 1 : 3
Option 3: 1 : 2
Option 4: 2 : 3
Regular exam updates, QnA, Predictors, College Applications & E-books now on your Mobile