Question : A field is in the shape of a rectangle of length 90 m and breadth 75 m. In one corner of the field, a pit, which is 18 m long 15 m broad, and 6 m deep, has been dug out. The earth taken out of it is evenly spread over the remaining part of the field. Find the rise in the level of the field.
Option 1: 27 cm
Option 2: 25 cm
Option 3: 28 cm
Option 4: 24 cm
Correct Answer: 25 cm
Solution :
According to the question,
The total area of the field = 90 × 75 = 6750 m
2
Area of the pit = 18 × 15 = 270 m
2
Remaining area = 6750 – 270 = 6480 m
2
The volume of the pit = 18 × 15 × 6 = 1620 m
3
While spreading the dug-out earth on the remaining field,
The volume of the pit = Volume of the remaining field
⇒ 1620 = L × B × H
⇒ 1620 = 6480 × H
⇒ H = $\frac{1620}{6480}$ = $\frac{1}{4}$ m or 25 cm
∴ The rise in the level of the field is 25 cm.
Hence, the correct answer is 25 cm.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Sub Inspector ...
Application | Eligibility | Selection Process | Result | Cutoff | Admit Card | Preparation Tips
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Sub Inspector Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




