A particle moves along a straight line. The relation between the position of a particle and time is x^2 = (8t^2 + 8t +4 )m^2 Find acceleration of a particle in (m/s^2) at x = 2m
Answer (1)
Hii
First all taking all the terms to one side we get
x= square root of (8t^2+8t+4)
On diffrentiating one time
dx/dt= (8t+4)(8t^2+8t+4)
Double diff.
d^2x/dt^2 =8/sqrt(8t^2+8t+4) - (8t+4)*(8t^2+8t+4)^-3/2.
Now, put the values t=2
You will get
8*0.138-2.667*10^-3*20
Its 1.05066
Hope it helps
Comments (0)




