Question : Revenue from Operations (Sales) Rs. 16,00,000; Average Inventory Rs.2,20,000; Gross Loss Ratio 5%. Inventory turnover ratio will be
Option 1: 7.63 times
Option 2: 7 times
Option 3: 7.4
Option 4: None of the above
Correct Answer: 7.63 times
Solution : Answer = 7.63 times
$\text{Inventory Turnover Ratio}= \frac{\text{Cost of goods sold}}{\text{Average Inventor}}$
= 16,80,000/2,20,000
Cost of goods sold = Sales + G.loss
= 16,00,000 + 80,000
= 16,80,000
Hence, the correct option is 1.




![Top MBA Colleges Accepting MAH MBA CET 2026 [UPDATED LIST]: Cutoff, Percentile-Wise Colleges - JBIMS, SIMSREE](https://cache.careers360.mobi/media/presets/50X50/article_images/2026/4/7/mah-mba-cet-top-colleges-list-2026.jpg)