Question : A hollow spherical shell is made of a metal of density 2.5 g/cm³. If the external and the internal radii of the given sphere are 35 cm and 14 cm, respectively, find the mass of the shell. [Use $\pi=\frac{22}{7}$]
Option 1: 398567 g
Option 2: 324120 g
Option 3: 440040 g
Option 4: 420420 g
Don't Miss: Month-wise Current Affairs | Upcoming Government Exams
Correct Answer: 420420 g
Solution :
R = outer Radius
r = inner radius
Volume of the hollow sphere = $\frac{4}{3}\pi$(R
3
– r
3
) = $\frac{4}{3}\pi$(35
3
– 14
3
)
⇒ $\frac{\text{Mass}}{\text{Density}}$ = $\frac{4}{3}$ × $\frac{22}{7}$ × (42875 – 2744)
⇒ Mass = 2.5 × $\frac{4}{3}$ × $\frac{22}{7}$ × (40131)
= 2.5 × [(4) ×(22) × (1911)]
= 2.5 × [(4) ×(22) × (1911)]
= 2.5 × 168168
= 420420
Hence, the correct answer is 420420 g.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Multi Tasking ...
Answer Key | Cutoff | Selection Process | Preparation Tips | Eligibility | Application | Exam Pattern
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Multi Tasking Staff Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




