Calculate the number of moles of oxygen atoms in 5 moles of CO ?
Answer (1)
Hello,
The number of moles of Oxygen in 1 Mole of CO = 1
Hence, number of moles of Oxygen in 5 Moles of CO = 5.
The number of oxygen atoms present can be obtained by multiplying the moles of oxygen by Avogadro's Number.
So, number of oxygen atoms present = 5 x ( 6.023 x 10^23 ) = 30.115 x 10^23 nos.
Best Wishes.
1 like
Comments (0)




