Question : Directions: The subjective number of applicants for the year 2008 an 2009 in a college is given in the following chart. Study the graph and answer the questions.
The number of Chemistry seeking applicants increased by:
Option 1: 17.26%
Option 2: 18.89%
Option 3: 19.25%
Option 4: 21.08%
Recommended: How to crack SSC CHSL | SSC CHSL exam guide
Don't Miss: Month-wise Current Affairs | Upcoming government exams
Correct Answer: 18.89%
Solution :
Number of Chemistry seeking applicants in 2009 = 2580
Number of Chemistry seeking applicants in 2008 = 2170
Difference = 2580 – 2170 = 410
Percentage increased = $\frac{\text{Difference}}{\text{Applicants in 2008}}\times100$
= $\frac{410}{2170}\times100$
= 18.89%
Hence, the correct answer is 18.89%.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Combined High ...
Answer Key | Eligibility | Application | Admit Card | Preparation Tips | Result | Cutoff
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Combined Higher Secondary Level Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




