Question : How many litres of water can a hemispherical tank of radius 2.1 m contain? (Take $\pi=\frac{22}{7}$)
Option 1: 18984
Option 2: 19324
Option 3: 18404
Option 4: 19404
Recommended: How to crack SSC CHSL | SSC CHSL exam guide
Don't Miss: Month-wise Current Affairs | Upcoming government exams
Correct Answer: 19404
Solution :
Given: $r = 2.1$ m = 210 cm
Volume of a hemisphere = $\frac{2}{3}\pi r^3$
$= \frac{2}{3}\times \frac{22}{7} \times (210)^3$ cm
3
$\because$ 1 litre = 1000 cm
3
$= \frac{2}{3}\times \frac{22}{7} \times (21)^3$ litres
= 19404 litres
Hence, the correct answer is 19404.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Combined High ...
Answer Key | Eligibility | Application | Admit Card | Preparation Tips | Result | Cutoff
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Combined Higher Secondary Level Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




