Question : If a taxi travels 600 m in 12 min, then how fast is it going?
Option 1: 45 m/min
Option 2: 90 m/min
Option 3: 50 m/min
Option 4: 70 m/min
Don't Miss: Month-wise Current Affairs | Upcoming Government Exams
Correct Answer: 50 m/min
Solution :
The distance covered by the taxi = 600 m
Time = 12 min
Speed = $\frac{\text{Distance}}{\text{Time}}=\frac{600}{12}= 50$ m/min
Hence, the correct answer is 50 m/min.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Multi Tasking ...
Answer Key | Cutoff | Selection Process | Preparation Tips | Eligibility | Application | Exam Pattern
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Multi Tasking Staff Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




