if tofees are bought at the rate of 25 for a rupee, how many must be sold for a rupee so as to gain 25%?
Hello Student,
The solution to your question is as follows:
Cost Price is Rs.25
The gain is rs.25.
Gain/Profit = Selling price - Cost price
25=SP -25
Selling price = 25+25
Selling price = 50
Hence the Selling Price is Rs. 50.
All the best!
Thank you.