Chemistry - Class 11
Hi,
Given reaction is C + O2 --------> CO2
Now, we know that 1 mole of Carbon reacts with 1 mole of Oxygen to form 1 mole of Carbon dioxide.
Hence, let x be the mass of Carbon initially. Now moles of C are = x /12 , and now
Hello student,
Here's a solution to your query :
We must calculate how many moles of potassium chlorate reacted
Use the formula moles=given mass / molar mass
The mass of the reactant in the question is 200g . The molar mass of the reactant is 158.034gmol−1
200 / 158.034=1.26555mol of
Dear student,
Your question is incomplete, because you have not provided the volume of solution. And without volume of solution, normality of 41g H3PO3 can't be found out.
But still here let me show you that how you will proceed or approach this question.
Phosphorous acid has a n-factor of
V1=25 dm3 T1=283k
V2=30 dm3 T2=?
According to Charles law
V2/V1 = T2/T1
30/25 = T2/283
T2 = 30×283/25
T2 = 339.6k
Hello Aspirant,
Number of moles (N) weigh 1Kg of electrons can be calculated as described below :-
Mass of an electron= 9.1 x 10^-31 Kg
Avogadro Number=6.022 x^10^23
N = 1/(9.1 x 10^-31*6.022 x^10^23)
N = 1.8x10^6 moles of electron is the answer.
I hope this information helps you.
Good
Hello Sachin ,
The solution of oleic acid spreads very fast on the surface of water . It forms thin layer with some thickness of only one molecule . Why because oleic acid has low density compared to water so , this is the reason why oleic acid float on
Hello
IUPAC name of n-propyl ethanoate is
Propyl acetate
Feel free to ask..
Good Luck...
Hello,
The more 's' character of hybrid orbital a molecule have the greater angle between bond.From Bent s Rule equation[cos x =s/s-1](Where x is abond angle and s is the %s character in the bond),it is clear that if we increases bond angle,the %s character will be maximum.
In other
Hello aspirant
The energy level is lowest when all of its orbitals are filled and atom's reactivity depends on how many electrons it needs to complete it's octet. There are two electrons in each bond . If number if electrons are four there will be double bond and so on
Hai Chandan,
An atom is the smallest unit of ordinary matter that forms a chemical element. Every solid, liquid, gas, and plasma is composed of neutral or ionized atoms . Atoms are extremely small, typically around 100 picometers across.
The Question containing Inaapropriate or Abusive Words
Question lacks the basic details making it difficult to answer
Topic Tagged to the Question are not relevant to Question
Question drives traffic to external sites for promotional or commercial purposes
The Question is not relevant to User
And never miss an important update