Question : A big cube is formed by arranging the 160 coloured and 56 non-coloured similar cubes in such a way that the exposure of the coloured cubes to the outside is minimal. The percentage of exposed area that is coloured is:
Option 1: 25.9%
Option 2: 44.44%
Option 3: 35%
Option 4: 46%
Correct Answer: 44.44%
Solution :
Total number of cubes = 160 + 56 = 216
Thus, side of cube = $\sqrt[3]{216}$ = 6 unit
No. of cubes without exposure = (6 – 2)
3
= 64
Thus, 64 coloured cubes will not be exposed.
Now, Number of coloured cubes on the outside = rest of the coloured cubes cubes = 160 – 64 = 96
Required % = $\frac{96\times100}{216}=44.44\%$
Hence, the correct answer is 44.44%.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Sub Inspector ...
Application | Eligibility | Selection Process | Result | Cutoff | Admit Card | Preparation Tips
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Sub Inspector Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




