Question : Directions: A man climbing up a wall 24 m high. He climbed 16 m on one day but slipped back by 3.40 m in the evening. How far had the man reached on that day?
Option 1: 19.40 m
Option 2: 12.60 m
Option 3: 11.40 m
Option 4: 12.40 m
Correct Answer: 12.60 m
Solution :
Given:
Total height of wall = 24 m
Height climbed by man = 16 m
Height by which he slipped = 3.40 m
⇒ Total height climbed by man = (16 – 3.40) m = 12.60 m
So, he had reached 12.60 m far on that day. Hence, the second option is correct.
Related Questions
Know More about
Staff Selection Commission Sub Inspector ...
Application | Eligibility | Selection Process | Result | Cutoff | Admit Card | Preparation Tips
Get Updates BrochureYour Staff Selection Commission Sub Inspector Exam brochure has been successfully mailed to your registered email id “”.




